Ensimmäinen kohteemme matkallamme Lohjan seudulle 12.4. oli Aira Samulinin rakennuttama rajakarjalaistalo Hyrsylän Mutka.
A.S.on syntynyt rajan taakse jääneessä Suojärven kunnassa ja haluaa vaalia kotiseutunsa kulttuuria ja muistoa. 89 – vuotias tanssinopettaja, yrittäjä toimii edelleen aktiivisesti mm. vanhustyön hyväksi.
Hyrsylän Mutkaan hän on koonnut erittäin laajan lelumuseon; mm. 500 nukkea, 200 nallea, runsaat valikoimat nukkekoteja ja muita leluja.
Pihapiirin aitasta löytyy upea käsityöaarteisto.
Kahvittelun lomassa hän kertoi monivaiheisesta elämästään
Lohjan Pyhän Laurin, keskiaikainen, 1400-luvulla rakennettu harmaakivikirkko sykähdytti runsailla seinämaalauksillaan.
Lounas Torpassa nautimme, runsaan maittavan aterian. Matka jatkuu..
Teija ja Kalervo Kaarteen kotimuseo on yksityinen kunnianosoitus itsenäisyytemme säilyttämisen puolesta taistelleille sotiemme veteraaneille sekä muistutus Suomen kunniakkaan historiaperinteen vaalimiselle.
Teija Kaarre on mosaiikkitaiteilija ja hänen värikkäisiin, upeisiin töihinsä saimme myös tutustua. Hän kertoi auliisti työtavoista –materiaaleista, –koulutuksesta, kaikesta aiheeseen liittyvästä.
Päivä oli antoisa, monta kohdetta tuli jälleen tutuksi. ”Matkailu avartaa”
PR